Eski Büyükdere Cd. No:35 4. Levent / İstanbul

"Eklem Protezi"

Diz Protezi

Kıkırdak harabiyeti ile giden ileri gonartroz ( diz kireçlenmesi) sonrası hastaya uygulanan tedavi yöntemidir. Ameliyatta zarar görmüş ve özelliğini yitiriş eklem kıkırdağı yerine özel metallerden üretilmiş protez materyali yerleştirilir. Ameliyatın ertesi günü hastanın ayağa kalkmasında ve ameliyatlı bacağının üstüne basmasında sakınca yoktur.

 

Eklemdeki kireçlenme miktarına göre bütün eklemi kaplayan ( bikompartmantal ya da trikompartmantal) ya da eklemin sadece belli bir bölgesinde kireçlenme varsa bölgesel (unıkondiler) protezler yapılabilmektedir. iki operasyon sonuçları da mükemmel ya da mükemmele çok yakındır. sadece ağrının  kesilmesi ile kalmamakta uygun bir rehabilitasyon süreci sonrasında eklemin tam fonksiyonu da sağlanmaktadır.


Ameliyat sonrası erken dönemde rehabilitasyon egzersizlerine başlanır. ameliyat sonrası erken dönemde hastaların ağrılarında ciddi azalmalar olmaktadır. Ameliyat sonrası hastaların % 99' unda en çok üç günlük hastane de yatış gerekmektedir. Erken rehabilitasyon ve hasta uyumu da sağlanırsa kısa dönemde hastanın kendi işini görebilen bir hale geldiği görülecektir. 4-6 hasta gibi kısa bir sürede hasta normal hayata dönecektir.

Kalça Protezi

Benzer şekilde kalça ekleminde kırıklar, travmalar, yıpranma nedeniyle eklem harabiyeti sonrası kalça ekleminde de kireçlenme (koksartroz) olabilmektedir. Ameliyat esnasında kalça da harap olmuş eklem yüzeyi alınmakta ve takiben yine özel alışımdan yapılan protez materyali yerleştirilmektedir. Ameliyatın birinci gününde hasta tam yük vererek yürüyebilmektedir.


Kalça eklem protezi sonrası kısa dönemde ağrılar geçmekte ve 4 ile 6 hafta arası bir süre içinde normal bir şekilde yürümeye başlamaktadır. Uygun rehabilitasyon süreci ile birlikte sadece  ağrıları geçmekle kalmamakta aynı zamanda tam kalça fonksiyonları oluşmaktadır.

Hasta ameliyat öncesi ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmekte ve hastanın kemik kapasitesi, eklemin durumu. hastanın fonksiyonel durumu değerlendirilerek total kalça protezi( tam eklem protezi) ya da yüzey değiştirme protezi (kısmi protez ) uygulamaları bulunmaktadır.

Resim: 

Hastaya sol kalçaya total kalça protezi sağ kalçaya ise yüzey değiştirme protezi uygulanmıştır.

 

Omuz Protezi

Omuz eklemi de çeşitli sebeplerle yıpranmakta ve kireçlenme gelişmektedir. Omuz ekleminin kireçlenmesinde benzer şekilde eklem protezleri uygulanabilmektedir. Ancak omuz eklemi diz ve kalçaya göre hem anatomik olarak hem de fonksiyonel olarak farklılıkları olması nedeni ile daha ayrıntılı incelenmesi gerekir. Burada cerrahi tedavi kireçlenmenin sebebi, hastanın fonksiyonel durumu ve omuz çevresi kasların durumuna göre planlanmaktadır.

İleri omuz kireçlenmesi neticesinde benzer operasyonlar yapılmaktadır. Omuz protezlerininparsiyel (kısmi), total (tam) ve reverse (ters) çeşitleri bulunmaktadır. hastanın ayrıntılı değerlendirilmesi, uygun protez seçimi ve uygun rehabilitasyon ile çok güzel sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Ayak Bileği Protezi

Ayak bileği ekleminde kireçlenme diğer eklemlere göre daha az görünse de yine de azımsanmayacak kadar çok hastayı etkilenmektedir. Eklemde kireçlenme olmasını takiben de uygun hastalarda protez uygulaması yapılabilmektedir. Yük taşıyan ve özellikli bir eklem olması nedeni ile ameliyatı biraz daha özelliklidir. uygun hastalarda uygun cerrahi tedavi sonrası çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

 

Revizyon (değişim) Ameliyatları

Protez ameliyatları sonrası ilerleyen dönemlerde çeşitli nedenlerle yenileme gerekebilmektedir. Güzel bir ameliyat tekniği, ugygun tecrübe, iyi bir rehabilitasyon, doğru protez seçimi ve dikkatli bir hasta ile protez ömrü yapılan eklemden bağımsız olarak ortalama 15 ile 20 yıl arasında değişebilmektedir. çeşitli nedenlerle protezde kayma, aşınma ya da yetmezlik olması durumunda ameliyatla değişim yapılabilmektedir. Yapılan operasyon sorası  mükemmel ya da mükemmele yakın sonuçlar elde edilmektedir.

"Sağlık Haberleri" Sayfamız Açılmıştır

Dünya çapında tüm güncel hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız
"sağlık haberleri" sayfamızı takip edin.

Facebook

Instagram

Twitter

Linkedin

Youtube

Randevu Al

Doktora Sor